EKONOMIA SPOłECZNA
Więcej niż bizn[ES]
Czy działalność społeczna i gospodarcza to dwa równoległe nurty, nie mające ze sobą wiele wspólnego? Rozwijający się sektor ekonomii społecznej udowadnia, że cele społeczne i ekonomiczne mogą iść w parze. Ośrodek Tłok w ramach projektu „Strefa Ekonomii Społecznej” przeprowadził badanie kujawsko-pomorskich podmiotów ekonomii społecznej – ze szczególnym uwzględnieniem ich działalności rynkowej.
Zapraszamy do lektury!
Wiecej_niz_biznES.pdf |
Katalog produktów
Ośrodek TŁOK zaprasza do zapoznania sie z publikacją "Katalog produktów ekonomii społecznej w województwie kujawsko-pomorskim", prezentujacą produkty i usługi przedsiębiorstw społecznych z województwa kujawsko-pomorskiego.
Zapraszamy do odebrania bezpłatnego egzemplarza w siedzibie TŁOKa przy Pl. Św. Katarzyny 9.
Zachęcamy również do odwiedzenia strony www.odpowiedzialnezakupy.pl poszerzonej o pozostałe organizacje z województwa kujawsko-pomorskiego, sprzedające swoje usługi i produkty.
katalog.pdf |
Czy zarabianie jest w porządku? Działalność gospodarcza organizacji pozarządowych
To jedna z trzech publikacji, które powstały w ramach projektu „Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Ekonomii Społecznej”. Pytanie postawione w tytule zdaje się być retoryczne. Każdy z nas wie, że zarabianie jest nie tylko w porządku, ale wręcz niezbędne, żeby funkcjonować w społeczeństwie. Kontekst w jakim pytanie jest postawione - działalność gospodarcza organizacji pozarządowych - niewiele wyjaśnia, jak mamy bowiem rozumieć działalność gospodarczą sektora non-profit? Publikacja powstała właśnie po to, aby pokazać Państwu, że nie mamy tu do czynienia w żadnym wypadku ze sprzecznością. Chcemy Państwa przekonać, że zarabianie pieniędzy przez instytucje trzeciego sektora jest nie tylko możliwe, ale wskazane i pożyteczne. Zarabianie pieniędzy samo w sobie nie jest złe, ważne jest to, w jaki sposób te pieniądze zarobimy oraz jak wykorzystamy nasz zysk. Trudno wyobrazić sobie lepszy sposób zarabiania, niż taki, gdy jednocześnie pomagamy innym. Jak to zrobić?
Publikacja napisana pod redakcją Marcina Dadela
Zapraszamy serdecznie do lektury!
Publikacja dostępna w siedzibie Ośrodka TŁOK
CIS, KIS - integracja społeczna w praktyce
Druga z trzech publikacji, które powstały w ramach projektu „Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Ekonomii Społecznej”. Poradnik CIS, KIS – integracja społeczna w praktyce, powstaje w momencie zmiany Ustawy o zatrudnieniu socjalnym oraz niektórych innych ustaw, w tym Ustawy o finansach publicznych, które w założeniu stwarzają możliwość prowadzenia CIS przez jednostki samorządu terytorialnego w formie jednostki budżetowej lub samorządowego zakładu budżetowego oraz przez organizacje pozarządowe. Podmioty te miałyby również możliwość sprzedaży dóbr i usług powstałych w wyniku działalności wytwórczej, handlowej lub usługowej jako statutowej działalności odpłatnej pożytku publicznego. Proponowane rozwiązania prawne pozwalają na sprawną reintegrację zawodową i społeczną klientów CIS stwarzając im szansę na podejmowanie aktywności w podmiotach ekonomii społecznej.
Publikacja autorstwa Małgorzaty Kowalskiej
Zapraszamy serdecznie do lektury!
Publikacja dostępna w siedzibie Ośrodka TŁOK
Spółdzielnia socjalna krok po kroku - podręcznik pisany przez praktyków
Ostatnia z trzech publikacji, które powstały w ramach projektu „Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Ekonomii Społecznej”. Spółdzielnia socjalna jest stosunkowo młodym podmiotem prawnym, regulacje prawne w tym zakresie istnieją od 2005 r. Potrzeby społecznorynkowe zweryfikowały pierwotne założenia ustawodawcy, stąd nowelizacja ustawy w roku 2009. Wciąż w prawie istnieją kwestie podlegające interpretacji. Przewodnik Spółdzielnia socjalna krok po kroku – podręcznik pisany przez praktyków ma służyć przeprowadzeniu przez proces: od podjęcia decyzji o powołaniu spółdzielni, poprzez wyjaśnienie uwarunkowań prawnych i praktyczne wskazówki w zakresie korzystania z dostępnych instrumentów wsparcia. Prezentuje również dobre praktyki z terenu województwa kujawsko-pomorskiego i kraju.
Publikacja napisana pod redakcją Janusza Sulczewskiego
Zapraszamy serdecznie do lektury!
Publikacja dostępna w siedzibie Ośrodka TŁOK